guneshaber.net-03 Mart 2013-Denizli de Güneş Enerjisi Santrali Yapılacak

Denizli\'de, 10 bin metrekarelik alana 1 milyon avroluk yatırımla 500 kWhp kurulu güce sahip Türkiye\'nin ilk güneş enerjisi santrali kurulacağı bildirildi.


Santralin yapımını sürdürün firmanın yönetim kurulu üyesi Ahmet Nuri Erikoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alan güneş enerjisi santralini kurmak için 2005 yılından bu yana yurt içi ve yurt dışında araştırmalar yaptıklarını söyledi.


Enerji Piyasası Denetleme Kurumu\'ndan (EPDK) lisanssız 500 kWhp yatırım için gerekli izinleri aldıklarını ifade eden Erikoğlu, Serinhisar ilçesine bağlı Ayaz köyünde 20 bin metre karelik alanın yaklaşık yarısını kullanarak 10 bin metre karesine 500 kWhp\'lik sistemi kurmaya başladıklarını kaydetti.


İtalyan bir şirketle işbirliği yaptıklarını dile getiren Erikoğlu, şöyle konuştu:


\"Köyde kurulan tesisimizi tarıma elverişsiz bir alanda kuruyoruz. Sarp arazi üzerine güneş enerji panellerinin yerleştirileceği ayakların montajına geçtik. Projeyi tamamlandığımızda Türkiye\'nin yerde en yüksek kurulu güce sahip güneş enerjisi santrali olacak. Tesisimizi nisan ayının ortalarına doğru bitirmeyi hedefliyoruz. İtalyan ortağımızla kurduğumuz şirketimiz ile Türkiye\'deki 500 kWhp\'lik enerji santrallerinden yararlanmak isteyen diğer şirketlere de anahtar teslimi sistemler kurmak için bütün ekibimizi hazırlamaya başladık. İlk tesisimizi bitirdikten sonra da ziyarete açmayı planlıyoruz. Amacımız bu tesislerden daha fazla çoğaltarak devam etmek. Şu anda yasa lisanssız 500 kWhp bir sisteme izin veriyor. Ama daha büyük projeler için çalışmalarımız devam ediyor. Şu anda 5-6 bölgede ölçüm yapmaktayız. Haziran ayında EPDK\'nın belirttiği tarihte belgelerimizi hazırlayarak daha büyük projelere imza atmayı hedefliyoruz.\"


 


-\"Yenilenebilir enerji çalışmaları artmalı\"-


Firmanın yönetim kurulu üyesi Erman Erikoğlu ise Türkiye\'nin yenilenebilir enerji alanında Avrupa ülkelerinden daha iyi bir potansiyele sahip olduğunu anlattı.


Almanya\'nın yüzde 35\'lik enerjisini yenilenebilir kaynaktan sağladığına dikkati çeken Erikoğlu, şunları kaydetti:


\"Türkiye olarak da bizim onlardan daha fazla yatırım sağlamamız gerektiğini düşünüyorum. Güneş enerjisi yenilenebilir enerjiler arasında en geleceği olandır. Çünkü bir noktadan sonra hem maliyeti hem de bakımı olarak bedavaya yakın olacak. Evlerin çatılarında güneşten su ısıtma olarak karşımıza çıkan güneş enerjisi yarın elektrik üretiminde en temiz kaynaklardan bir tanesi olacaktır. Güneş enerjisi hiçbir zaman bitmeyecek bir kaynak. Çünkü güneş bittiğinde yaşam bitmiş olacak. Biz güneş enerjisine gerçekten çok inanıyoruz. 500 kWhp kurulu güce sahip santralimiz ile yılda 800 bin kWh elektrik enerjisi üretmeyi hedefliyoruz.\"


http://www.guneshaber.net/haber/2051-guncel-haberler-denizli39de-gunes-enerjisi-santrali-yapilacak.html