DenizliHaber-9 Temmuz 2013-ReNOE Ayaz artık devrede
Yönetim Kurulu Başkanlığını Hüseyin Erikoğlu nun yaptığı Renoe Enerji, Türkiye nin ilklerinden ve bölgenin yerde kurulu ilk güneş enerji santralini törenle hizmete soktu.

Serinhisarın Ayaz Köyünde kurulan santralin açılış törenine Denizli Valisi Abdulkadir Demir, Denizli Belediye Başkanı Osman Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Serinhisar Kaymakamı Zeyit Şener, İl Emniyet Müdürü Zeki Bulut, İl Genel Meclis Başkanı Hüseyin Gürlesin, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, iş ve siyaset dünyasından önemli isimler katıldı.

500 kWp kurulu güçte olan ReNOE Ayaz Güneş Enerji Santralinin yıllık 850 Bin kWh üretim kapasitesine sahip olduğunu söyleyen ReNOE Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Erikoğlu, yaptığı açılış konuşmasında, 1818 panelin yerleştirildiği 9 bin metrekarelik santral ile yenilenebilir enerji konusunda önemli bir adım attıklarını söyledi. Yatırım çalışmaları ve tesisin hizmete alınması konusunda çalışan tüm ekibe davetliler önünde teşekkür eden Erikoğlu enerji alanındaki yatırımlarının süreceği sinyali verdi.

Belediye Başkanı Osman Zolan, Erikoğlu ailesinin bu projeyle alkışı hak ettiklerini söyleyip, davetlilerden Erikoğlu Ailesi için alkış istedi. Türkiye ye örnek çalışmaların altına imza atıldığını dile getiren Zolan, enerji konusundaki yerli yatırımların da önemine dikkat çekti.

Vali Abdulkadir Demir ise Denizli nin enerji konusunda Türkiye de başı çektiğini söyledi. Türkiye nin en büyük jeotermal santralinin bir Denizlili işadamı tarafından yıl sonuna kadar elektrik üretimine geçeceğinin, Türkiye nin en büyük doğal gaz çevrim santralinin Denizli de faaliyete geçtiğinin, Türkiyenin elektrik dağıtımının yaklaşık yüzde onunun Denizlili işadamları tarafından gerçekleştirildiğinin altını çizen Demir, yapılan bu yatırımın da önemli bir yatırım olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından işadamları ve kent protokolü birlikte kurdele keserek tesisi hizmete soktu.

RENOE Ayazın toplam maliyetinin yüzde 55i yerli. Yerli maliyet oranının yüzde 50sinin de Denizli kaynaklarından aktarıldığı santral, tarıma elverişsiz bir alanda kuruldu. Arazinin doğal yapısına da müdahale edilmediği kurulum çalışmaları sırasında Erikoğlu, işletmede çalışacak görevlileri de Serinhisar ve Ayaz bölgesinden tercih etti.
http://www.denizlihaber.com/ekonomi/is-dunyasi/denizlide-kurulan-ilk-gunes-enerji-santrali-renoe-ayaz-artik-devrede/