Yeni Asır-16.02.2013-1 milyon euroluk güneş tarlası
Denizli\'de bakır sektörü başta olmak üzere ticaret, sağlık, enerji ve teknoloji alanlarında yatırımları bulunan Ahmet Nuri Erikoğlu Holding, 1 milyon euro yatırımla güneş tarlası kurmaya başladı. Holding, Serinhisar ilçesinde güneş enerjisinden elektrik üretecek.

Denizli\'de yerli ve yabancı firmalar doğalgaz, jeotermal ve hidroelektrik santralları ile elektrik enerjisi üretmek için milyonlarca dolarlık yatırımlarını sürdürürken, sektörde farklı bir yatırım Ahmet Nuri Erikoğlu Holding\'den geldi. Denizlili firma kentin ilk en büyük güneş tarlasını kurmak için çalışma başlattı.8 yıllık araştırma

Ahmet Nuri Erikoğlu Holding\'in üçüncü nesil yöneticisi Ahmet Nuri Erikoğlu, yenilenebilir enerji kaynakları konusunda 8 yıllık Ar-Ge çalışmaları olduğunu belirterek, yeni yatırımla ülkenin enerji ihtiyacına güneş gibi yenilenebilir bir kaynakla destek olma şansını yakaladıklarını söyledi. Erikoğlu, \"Bu konuda sadece ülkede değil, yenilenebilir enerji kaynağı, özellikle de güneş sistemleri konusunda uzmanlaşmış olan Almanya, İtalya gibi ülkelerde ortak çalışmalar yürüttük. Erikoğlu olarak bu konuda uzmanlığa ulaştık\" dedi.

Güneş enerjisinin yanında jeotermal kaynaklardan enerji üretmek için de projelerinin sürdüğünü anlatan Erikoğlu, \"Son 4 yılda güneş enerji sistemlerini öne çıkardık. Düşünün güneş fakiri Almanya\'da enerjinin yüzde 35\'i güneşten karşılanıyor. Güneş zengini ülkemizde bu konuda geç bile kalındı. Bu zenginliğimizi kullanmak için harekete geçtik\" diye konuştu. Yenilenebilir enerji üretimi noktasında değişen kanunlar olduğunu ve kolaylıklar getirildiğini, bunun da sektörün önünü açtığını vurgulayan Erikoğlu, \"İlk olarak 1 milyon euroluk yatırımla Serinhisar ilçesinde 500 KW gücünde güneşten enerji üretecek tesisimizi kuruyoruz. Ardından lisanslı ve lisanssız yatırımlarımızı planladık. Artık güneşimizi kullanacağız ve sektöre girecek firmalar ile yatırımcılara öncülük etmek istiyoruz\" dedi.İtalyan ortak var

İtalyan ortaklarıyla anahtar teslim güneşten elektrik üretecek tesisler kuracaklarını kaydeden Erikoğlu, şöyle konuştu: \"Kendi yatırımlarımız bu sektöre örnek olacak. Güneş enerjisinden elektrik üretecek tesislere yapılan yatırımlar 6 ila 8 yıl içinde kendisini amorti edecek. Bu unsur yatırımcıların sektöre ilgisini artırıyor. Bir tesisin ömrü 25 yıl. Yani neredeyse yatırımcısına 19 yıl gibi uzun bir süreçte kazanç sağlıyor.\"

Erikoğlu, İtalyan ortaklarıyla birlikte kurdukları ES Enerji ile anahtar teslim sistemler kuracaklarını, bakım ve onarım için ise sektör yatırımcılarına destek vereceklerini sözlerine ekledi.

UFUK SOYHAN

http://www.yeniasir.com.tr/Ekonomi/2013/02/17/1-milyon-euroluk-gunes-tarlasi