Cihan Haber-09 Temmuz 2013-Denizli de Güneş Enerjisi Santrali Açıldı

Denizli nin Serinhisar ilçesinde, 1 milyon Euro yatırımla 10 bin metrekarelik alana kurulan güneş enerji santrali törenle hizmete açıldı. Ayaz köyünün santral bölgesinde düzenlenen açılış törenine Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Serinhisar Kaymakamı Zeyit Şener, İl Emniyet Müdürü Zeki Bulut, İl Genel Meclis Başkanı Hüseyin Gürlesin, Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, yatırımcı işadamı Hüseyin Erikoğlu ve davetliler katıldı.


Törende bir konuşma yapan Vali Demir, Denizli nin çalışkan insanlarıyla öne çıkan bir il olduğunu, sahip olduğu doğal kaynaklar ve yapılan yatırımlarla enerji alanında da Türkiye de söz sahibi durumda bulunduğunu söyledi. Enerji alanındaki hedeflerin artık daha büyük, bu noktada da en çağdaş kaynağın güneş enerjisi olduğunu ifade eden Demir, Denizli nin çalışkan insanlarıyla öne çıkan bir il olduğunu, sahip olduğu doğal kaynaklar ve yapılan yatırımlarla enerji alanında da Türkiyede söz sahibi durumda bulunduğunu söyledi. Enerji alanındaki hedeflerin artık daha büyük, bu noktada da en çağdaş kaynağın güneş enerjisi olduğunu ifade eden Demir, Burada Denizli ve Türkiye açısından tarihe tanıklık ediyoruz. Güneş enerjisi konusunda ne kadar çok başarılı olabilirsek, bu inanılmaz kaynağı çok daha iyi değerlendirmiş olacağız fakat yapmamız gereken ve katetmemiz gereken çok aşama var. Bu daha bir başlangıç bizim için. Denizli artık ileride bu güneş panellerini üretebilecek kent olacak. Tekstil ve sanayi şehri olan Denizli, artık enerjide de Türkiye nin en önde şehirlerinden birisi olacak. dedi.
Konuşmaların ardından santral, Vali Demir ve diğer protokol üyelerinin kurdele kesmesiyle hizmete açıldı. Tarıma elverişsiz alanda bin 818 güneş paneli kullanılarak yapılan santral, 500 kW güce sahip. http://www.e-haberajansi.com/denizlide-gunes-enerjisi-santrali-acildi-259450.html