DRT TV-10-07-2013-ERİKOĞLU AİLESİ NE ALKIŞ
Denizli de, Türkiye nin yere kurulu ilklerinden ve bölgenin ise ilk güneş enerji santrali unvanına sahip Renoe Ayaz Santrali, törenle hizmete girdi. Açılışa kent protokolü, iş ve siyaset dünyasından önemli isimler katıldı.

Yönetim Kurulu Başkanlığını Hüseyin Erikoğlu nun yaptığı Renoe Enerji, Türkiyenin ilklerinden ve bölgenin yerde kurulu ilk güneş enerji santralini törenle hizmete soktu.
Serinhisar ın Ayaz Köyü nde kurulan santralin açılış törenine Denizli Valisi Abdulkadir Demir, Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Emniyet Müdürü Zeki Bulut, Serinhisar Kaymakamı Zeyit Şener, İl Genel Meclis Başkanı Hüseyin Gürlesin, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, iş ve siyaset dünyasından önemli isimler katıldı.

ERİKOĞLU NDAN TEŞEKKÜR
500 kWp kurulu güçte olan ReNOE Ayaz Güneş Enerji Santrali nin yıllık 850 Bin kWh üretim kapasitesine sahip olduğunu söyleyen ReNOE Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Erikoğlu, yaptığı açılış konuşmasında, 1818 panelin yerleştirildiği 9 bin metrekarelik santral ile yenilenebilir enerji konusunda önemli bir adım attıklarını söyledi. Yatırım çalışmaları ve tesisin hizmete alınması konusunda çalışan tüm ekibe davetliler önünde teşekkür eden Erikoğlu, enerji alanındaki yatırımlarının süreceği sinyali verdi.

ZOLAN ALKIŞLATTI
Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Erikoğlu Ailesi nin bu projeyle alkışı hak ettiğini söyleyip, davetlilerden Erikoğlu Ailesi için alkış istedi. Türkiye ye örnek çalışmaların altına imza atıldığını dile getiren Zolan, enerji konusundaki yerli yatırımların da önemine dikkat çekti.

ÇOK ÖNEMLİ YATIRIM
Vali Abdulkadir Demir ise Denizli nin enerji konusunda Türkiye de başı çektiğini söyledi. Türkiye nin en büyük jeotermal santralinin bir Denizlili işadamı tarafından yılsonuna kadar elektrik üretimine geçeceğinin, Türkiye nin en büyük doğal gaz çevrim santralinin Denizli de faaliyete geçtiğinin, Türkiye nin elektrik dağıtımının yaklaşık yüzde onunun Denizlili işadamları tarafından gerçekleştirildiğinin altını çizen Demir, yapılan bu yatırımın da önemli bir yatırım olduğunu söyledi.

KAYNAKLAR DENİZLİ DEN
Konuşmaların ardından işadamları ve kent protokolü birlikte kurdele keserek tesisi hizmete soktu. RENOE Ayaz ın toplam maliyetinin yüzde 55 i yerli. Yerli maliyet oranının yüzde 50 sinin de Denizli kaynaklarından aktarıldığı santral, tarıma elverişsiz bir alanda kuruldu. Arazinin doğal yapısına da müdahale edilmediği kurulum çalışmaları sırasında Erikoğlu, işletmede çalışacak görevlileri de Serinhisar ve Ayaz bölgesinden tercih etti.

ReNOE ismi nereden geliyor?
Açılışı yapılan ReNOE Ayaz ın ilginç ismi dikkat çekiyor. Bu isim ise Erikoğlu Ailesi nin veliahtlarının isimlerinin baş harflerinden geliyor. Rüzgar Enerjisi, Ahmet Nuri Erikoğlu, ve Onur Erikoğlu ve Erman Erikoğlu isimlerinden ReNOE firmasının adı ortaya çıkmış oldu.
http://www.drttv.com.tr/index.php?haber_detay=5344