Yeni Asır-09.07.2013-Güneş tarlasında ilk enerji hasadı başladı


Denizli\'de yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi konusunda önemli bir adım atıldı. Renoe Enerji, Serinhisar ilçesine bağlı Ayaz köyünde bölgenin ilk yerel kurulu güneş enerji santralini hizmete açtı. 1.2 milyon liraya mal olan ve 5 ayda yapımı tamamlanan \'Renoe Ayaz\' adı verilen santral 500 kWp güçle güneş enerjisini elektriğe dönüştürecek. 9 bin metrekarelik alan üzerine kurulan santral, bin 818 panelle 4 mevsim güneş enerjisinden yılda 850 bin kilovat elektrik üretecek.Yüzde 55 i yerli malzeme


Santralin açılış törenine Vali Abdülkadir Demir, Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Emniyet Müdürü Zeki Bulut, oda ve dernek başkanları ile davetliler katıldı. Renoe Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Erikoğlu, Renoe\'nin Türkiye\'nin ilklerinden ve bölgenin yerde kurulu ilk güneş enerji santraliolduğunu söyledi. Erikoğlu, bu enerjiyle yaklaşık 100 haneli bir köyün elektrik ihtiyacının karşılanabileceğini bildirdi.

Yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alan güneş enerjisi santralini kurmak için 2005 yılından bu yana araştırma yaptıklarını belirten Erikoğlu, \"Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu\'ndan (EPDK) lisanssız 500 kWp\'lik yatırım için gerekli izni aldık. Ayaz köyünde 20 bin metrekarelik alanın yarısını kullanarak 1818 güneş panelinden oluşan sistemi başarıyla kurduk. Santralimiz alanında Türkiye\'de yerde kurulu en büyük tesistir. Türkiye, yenilenebilir enerji alanında Avrupa ülkelerinden daha iyi bir potansiyele sahip durumda. Güneş enerjisi yenilenebilir enerjiler arasında en fazla geleceği olandır çünkü bir noktadan sonra hem maliyeti hem de bakımı bedavaya yakın düzeyde bulunuyor. Tarıma elverişsiz arazide kurduğumuz, yılda 850 bin kilovat elektrik enerjisi üretecek santralimizin yapımında yüzde 55 yerli malzeme kullandık. Bu oranın yüzde 50\'lik bölümünü de Denizlimizden temin ettik\" diye konuştu.
Denizli enerjinin merkezi olacak

Tekstil ve sanayi kenti Denizli\'nin girişimci işadamlarıyla birlikte enerjide de merkez olma iddiasını taktir ettiğini belirten Vali Abdülkadir Demir, enerji alanındaki hedeflerin daha büyük olduğunu kaydetti. Bu noktada en çağdaş kaynağın güneş enerjisi olduğunu ifade eden Vali Demir, şöyle konuştu: \"Burada Denizli ve Türkiye açısından tarihe tanıklık ediyoruz. Güneş enerjisini kullanmada daha gayretli olmalıyız. Denizli, ileride bu güneş panellerini üretebilecek. Denizli enerji üretiminde de Türkiye\'nin önde gelen şehirlerinden birisi olacak. Enerjinin üretiminde çevreye karşı duyarlılık olursa enerjinin değeri daha da artıyor. Bu santralde tamamen güneş ışınlarından faydalanılacak. Çevreye ve doğaya hiçbir zaman zarar verilmeyecek\" diye konuştu. Belediye olarak katı atık tesisinde oluşan metan gazından ve arıtma tesisinden çıkartılan çamurdaki gazdan elektrik enerjisi üretmeyi başardıklarını hatırlatan Belediye Başkanı Zolan da, \"Ülkemizde cari açık enerji yüzünden ortaya çıkıyor. Çünkü ülke olarak kendi enerjimizi kullanamıyoruz. Enerjimizin büyük bölümünü ithal etmek zorunda kalıyoruz. Son yıllarda barajlardan, HES\'lerden, nükleer santrallerden, rüzgardan ve güneşten enerji üretme konusunda önemli ve büyük adımlar attık\" dedi. 


http://www.yeniasir.com.tr/KentHaberleri/2013/07/10/gunes-tarlasinda-ilk-enerji-hasadi-basladi