deha20.com-15 Şubat 2013-GÜNEŞLE CAN SİMİDİ OLACAĞIZ
Türkiye nin en büyük sıkıntısı enerji. Yılda milyarlarca dolar milli kaynak, enerji ithalatı için harcanıyor. Petrol, doğalgaz gibi kaynaklara sahip olmayan Türkiye de enerji açığı ciddi bir sıkıntı olarak duruyor. Ancak Türkiye çaresiz değil. Çünkü tam bir yenilenebilir enerji kaynağı zengini. Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir kaynakların kullanımıyla, enerji açığının ortadan kaldırılması içten bile değil. Denizli de 4 mevsim güneş yoğunluğu yüksek bir il. Ayrıca jeotermal kaynak zengini bir kent. Bu zenginlikler Denizli yi enerji üssü haline getirebilir. İşte bu anlamda en büyük çıkış Ahmet Nuri Erikoğlu Holding den geldi. Jeotermal kaynaklardan enerji üretimi için çalışmalarını sürdüren Erikoğlu Holding, güneşten elektrik üretmek ve yatırımcılara anahtar teslim güneş enerji sistemleri kurmak için harekete geçti. 8 yıla yakın Güneş Enerji Sistemleri üzerinde çalışan Erikoğlu Holding, bünyesinde kurduğu ES Enerji firmasıyla sektörde adeta öncü oldu. 1 milyon Euro luk yatırımla Serinhisarda 500 kilowaat gücünde güneş enerjisinden elektrik üretecek tesis kuran firma, bir çok noktada da yeni tesisler kuracak. Öyle ki, Güneş Enerji sistemlerinde dünyada ün yapmış İtalyan firması Sun Systems i de yanına alan Erikoğlu Holding, Denizli ve Türkiyede adeta güneş tarlaları oluşturacak. Ülkenin enerji sıkıntısına adeta güneşle merhem olacak.


Güneşimiz artık enerji oldu

Erikoğlu Holding üçüncü nesil yöneticilerinden Ahmet Nuri Erikoğlu, ülkenin enerji ihtiyacına güneş gibi yenilenebilir bir kaynakla destek olma şansını yakaladıklarını belirterek, Yenilenebilir enerji kaynakları konusunda 8 yıllık derin bir araştırma ve geliştirme çalışmamız var. Bu konuda sadece ülke de değil, yenilenebilir enerji kaynağı konusunda uzmanlaşmış özellikle güneş sistemleri konusunda Almanya, İtalya gibi ülkelerde ortak çalışmalar yürüttük. Erikoğlu olarak bu konuda uzmanlığa ulaştık. Jeotermal zengini Denizli de jeotermalden enerji üretmek için projelerimiz sürüyor. Son 4 yılda da güneş enerji sistemlerini öne çıkardık. Düşünün güneş fakiri Almanya da enerjinin yüzde 35 i güneşten karşılanıyor. Güneş zengini ülkemizde bu konuda geç bile kalındı. Bu zenginliğimiz kullanmak için harekete geçtik. Tabiî ki burada yenilenebilir enerji üretimi noktasında değişen kanunlar ve kolaylıklarda sektörün önünü açtı. Ve ilk olarak 1 milyon Euro luk yatırımla Serinhisar da 500 kilowaat gücünde güneşten enerji üretecek tesisimizi kuruyoruz. Ardından da lisanslı ve lisanssız yatırımlarımızı planladık. Artık güneşimizi kullanacağız. Ve sektöre girecek firmalara ve yatırımcılara öncülük etmek istiyoruz. İtalyan ortağımızla anahtar teslim güneşten elektrik üretecek tesisler kuracağız. Kendi yatırımlarımızda bu sektöre örnek olacak diye konuştu.6 ile 8 yılda amorti ediyor

Güneş enerjisinden elektrik üretecek tesislere yapılan yatırımların 6 ile 8 yıl içinde kendisini amorti edeceğini belirten Erikoğlu, Bu unsur yatırımcıların sektöre ilgisini artırıyor. Bir tesisin ömrü 25 yıl. Yani neredeyse yatırımcısına 19 yıl gibi uzun bir süreçte kazanç sağlıyor. İster yatırım ister fabrikaların ihtiyaç duyduğu elektrik üretimi olsun artık güneş sistemleri bu açıdan büyük avantaj getiriyor. İtalyan ortağımızla birlikte ES Enerji olarak anahtar teslim sistemler kuracağımız gibi bakım ve onarım içinde ekiplerimizle sektörün yatırımcılarına destek vereceğiz dedi.